دوربین عقب راننده 

افراد زیادی هستند که از رانندگی لذت می برند ، اما کمتر کسی است که رابطۀ خوبی با پارک کردن داشته باشد . پارک کردن خودرو در داخل و خارج یک محدودۀ پارک ،بسیار آزار دهندۀ می باشد. حتی برای عابران پیاده و وسایل نقلیه هایی که از آن محل عبور می کنند ،خطرناک می باشد.
اما با وجود سیستم های جدید، پارک کردن آسان شده است . دوربین عقب یکی از این فناوری پیشرفته است و اگر خودروی فاقد این دوربین باشد، می تواند به صورت آزاد آن را بر روی خودروی خود نصب کند.
پارک کردن خودرو به دو صورت تقسیم می شود:
1. دوربین عقب
2. سیستم های هشدار دهنده
دوربین عقب معمولاً بر روی صندلی عقب یا در محل قرارگیری پلاک خودرو نصب می شود و با استفاده از تصاویر و اطلاعات که به نمایشگر می دهد ، می توان خودرو را پارک کرد. تمام دوربین های عقب قابلیت یکسان ندارند . بعضی از خودروسازان هم دوربین عقب 360 درجه در خودروهای خود استفاده می کنند که دید وسیعی را به راننده می دهد.
سیستم پارکینگ موازی از دیگر سیستم های کاربردی در این حوزه است. علاوه بر این دوربین ها، بعضی از خودروسازان سیستم های کمک پارکینگ نیز در خودروهای خود ارائه می دهند و از طریق سنسورهایی که در ضربه گیر خودرو قرار گرفته است و زمانی که خودرو می خواهد به یک جسم خارجی برخورد کند یا نزدیک شود، شناسائی نموده و به وسیلۀ بوق های پی در پی اعلام خطر به راننده می کند و اما یک سیستم پیشرفته تری وجود دارد به نام اخطار ترافیک عبوری عقب، که خودروهای عبوری از کنار وسیلۀ نقلیه را شناسایی و به صورت اتومات می تواند خودرو را متوقف نموده و از تصادف جلوگیری کند.
تقریباً در خودروهای ساخت ایران ، دوربین عقب وجود ندارد و خریداران می توانند به صورت آزاد ،دوربین را خریده و نصب کنند . در هنگام خرید دوربین عقب، به کیفیت ، برند، اصالت آن توجه کنید و بعد از نصب به موقعیت های گوناگون آن توجه نموده و از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.
قوانین دولت های مختلف 
ادارۀ امنیت ترافیک بزرگراه های آمریکا تصمیم گرفته اند، استفادۀ اجباری از دوربین عقب را انجام دهند. بر طبق قوانین دوربین عقب باید 130 درجه باشد .وقتی تا 180 درجه هم قابل افزایش است و تمیز بودن دوربین هم بسیار مهم است ،زیرا دوربین ها خارج از خودرو نصب می شود 
مقایسه دوربین های برنده 
خودروی جنرال موتورز
این شرکت خودروساز تصویر دوربین عقب را بر روی آینه و جایی که به صورت مستقیم دو دید راننده می باشد ،قرار داده است. در این سیستم ، آینه به سرعت تبدیل به یک نمایشگر می شود و عقب رفتن خودرو را به طور زنده نشان می دهد.
خودروی نیسان 
نیسان از اولین شرکت هایی در جهان است که در خودروهایش از دوربین 360 درجه استفاده نموده و حتی در خودروهای غیر لوکسش هم از دوربین استفاده کرده است . سیستمی که به راننده این اجازه را می دهد به وسیلۀ یک تصویر و مجموع از چند دوربین تمام فضای اطراف را مشاهده نماید و پارک کردن خودرو را آسان می کند.
خودروی سوبارو
تا قبل از معرفی فناوری eyesight ، سوبارو که یک سیستم کمک راننده در خودروهای لوکس بود . اما سوبارو این دوربین را در خودروهای معمولی هم قرار داد. آخرین ورژن eyesight ،مجهز به ترمز خودکار است که در صورت خطا از طرف راننده و برخورد با اجسامی ، به صورت خودکار ترمز می کند.

 

البته در کنار این دوربین یکی دیگر از وسایلی که بسیار کاربردی است و کار را برای راننده راحت می کند، سنسور دنده عقب است. این سنسور در کنار دوربین می تواند رانندگی راحت تری را به ارمغان بیاورد.